تبلیغ متنی : تبليغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما | تبلیغ شما |

فرهنگ بیمه

وبلاگ تخصصی صنعت بیمه

نام کتاب : دانستنی های بیمه زندگینویسندگان: علی اعظم محمد بیگی ، عباس رنجبر کلهرودیانتشارات : پوشش گسترمحل چاپ : تهران سال و نوبت چاپ : اول،1388.

 

دانستنی های بیمه زندگی

بیمه یکی از دستاوردهای خلاقانه و دوراندیشانه بشر بمنظور مقابله با رخدادهای ناگوار است. اندیشه

 ایجاد تامین در مقابل مخاطرات مختلف ، قدمتیدیرینه دارد. حفظ و حراست از جان و مال ، زدودن تشویش خاطر ، تحکیم زندگیو تثبیت وضعیت اقتصادی خانواده و جامعه ، با انواع پوشش های بیمه ای میسرشده است. اگر چه انسان امروز هم، مانند کسانی که در ادوار گذشته زندگی میکردند ، انوشه روان و نامیرا نیست ، اما آنانی که در این دوره زندگی میکنند ، با بهره مندی از بیمه ، زندگیشان همچون گذشتگان ، در هنگام مواجهشدن با اندک ناملایمات دچار تلاطم و انقلاب نمی گردد. از آنجاییکه بیمهزندگی با جان و حیات انسان سر و کار دارد ، از این لحاظ در مقایسه با سایرانواع بیمه ، اهمیت بیشتری دارد . از سوی دیگر بدلیل ماهیت و کارکرد بیمهزندگی در تثبیت اوضاع اقتصادی خانواده ، جامعه و کشور، یکی از راهبردیترین رشته های بیمه ای محسوب می گردد . بدیگر سخن ، آسودگی خاطر و آرامش وآسایش آحاد جامعه هدف نهایی بیمه زندگی است. کتاب دانستنی های بیمه زندگیکه هفتمین و آخرین جلد از مجموعه دانستنی های بیمه است توسط دو نفر ازصاحبنظران بیمه : آقایان علی اعظم محمد بیگی ، کارشناس بیمه مرکزی ایران وعباس رنجبر کلهرودی محاسب فنی بیمه های عمر و پس انداز شرکت بیمه دانا،تهیه و تدوین گردیده و از طریق انتشارات پوشش گستر چاپ و منتشرشده است.

این کتاب که بمنظور تبیین و تشریح اصول ومبانی بیمه های زندگی و انواع آنکه درحال حاضر در بازاربیمه کشور رایج است ، تدوین و منتشر شده است ،راهگشای همه کسانی است که در رشته بیمه زندگی بویژه بیمه های عمر و پسانداز فعالیت می کنند و هم برای کسانی که به هردلیل مایلند اطلاعاتی را دراین رشته کسب کنند از جمله نمایندگان و کارگزاران بیمه ،دانشجویان و... ،مفید فایده است . کتاب دانستنی های بیمه در یک مقدمه و4 سرفصل و 95 صفحهبشرح زیر تدوین شده است: بخش اول : اصطلاحات بیمه ، شامل کلیه اصطلاحاتیاست که در بیمه های زندگی کاربرد دارد و به همراه هر اصطلاح، علاوه بروا‍ژه های مترادف ، توضیحاتی اجمالی درحد یک یا چند پارگراف نیزآمده است . بخش دوم : مدارک اصلی در صدور بیمه زندگی رامعرفی شده است . بخش سوم : نمونه هایی از جداول حق بیمه انواع بیمه زندگی مورد عمل در شرکت های بیمهارائه شده است. بخش چهارم : اطلاعاتی که بیمه شدگان بیمه های زندگی بایداز آن آگاه باشند ، از جمله : حقوق ممتازبیمه زندگی، مقررات و معافیت هایمالیاتی ، بیمه عمر کارکنان دولت و... آورده شده است .

نوشته شده در تاريخ شنبه دهم بهمن ۱۳۸۸ توسط فرهنگ بیمه

پس از "دانستنيهاي عمومي بيمه "، "دانستنيهاي بيمۀ اتومبيل" و "دانستنیهای بیمۀ حوادث"

 

 دانستنيهاي بيمۀ مسئولیت

جلد چهارم از "مجموعۀ دانستنيهاي  بيمه" با عنوان "دانستنيهاي بيمۀ مسئولیت " منتشر شد. نويسندگان اين كتاب، علی اعظم محمدبیگی، کارشناس بیمۀ مرکزی ایران و محمد حیدری، مدیر بیمه‌های مسئولیت و مهندسی در شرکت بیمۀ ایران، با هدف آگاه سازي خانواده‌ها و بيمه‌گذاران از مفاد شرايط انواع بيمۀ مسئولیت، شامل بيمه مسئولیت کارفرما، بیمۀ مسئولیت حرفه‌ای، بیمۀ مسئولیت کالا و بیمۀ مسئولیت عمومی گروهي، اصطلاحات خاص بيمۀ مسئولیت را براي خواننده توضيح داده‌اند.

در قسمت ديگري از كتاب "دانستني هاي بيمۀ مسئولیت"، بيمه‌گذاران علاقه­مند به آگاهي از عوامل مؤثر در محاسبۀ حق بيمه و خسارت قابل پرداخت، جداول متنوعي مانند نرخ حق‌بیمه برای پوشش خسارت مالی و بدنی در بیمۀ مسئولیت، فرمول محاسبۀ حق‌بیمۀ سالانه برای پوشش خسارت مالی و بدنی در بیمۀ مسئولیت، حق‌بیمۀ خطرها یا پوشش‌های اضافی در بیمۀ مسئولیت و استثنائات عمومی و خاص در بیمۀ مسئولیت را در پيش روي خود خواهند ديد. این مجلد در مقایسه با جلدهای دوم و سوم "مجموعۀ دانستنی‌های بیمه" قسمت جدیدی با عنوان دانستنی‌های حقوقی برای بیمه‌گذاران در بیمۀ مسئولیت دارد. در این قسمت خواننده با قانون مسئولیت مدنی و گزیده‌ای از قانون مدنی، قانون آیین دادرسی مدنی، قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی آشنا خواهد شد. در قسمت انتهايي کتاب، نمايه‌هاي اصطلاحات، نام‌ها و قوانين و مقررات، دسترسي خواننده به موضوعات مورد نظر در كتاب را آسان مي‌كند. شايان ذكر است كه "مجموعۀ دانستني‌هاي بيمه" با انتشار سه مجلد ديگر، شامل "دانستني‌هاي بيمۀ درمان"، "دانستني‌هاي بيمۀ آتش‌سوزي" و "دانستني‌هاي بيمۀ زندگي" تكميل خواهد شد.

علاقه‌مندان به خريداري كتاب"دانستني‌هاي بيمۀ مسئولیت" مي‌توانند به كتابفروشي بيمۀ مركزي ايران مراجعه كنند يا براي سفارش ارسال كتاب با شمارۀ 09123499021  تماس بگيرند.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ توسط فرهنگ بیمه

 

 

مجموعه مقالات پانزدهمين همايش ملي و دومين همايش بين‌المللي بيمه و توسعه

  

پژوهشكده بيمه با همكاري بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران به مناسبت روز بيمه، سيزدهم آذرماه 1387، پانزدهمين همايش ملي و دومين همايش          بين المللي بيمه و توسعه را با موضوع « عملياتي كردن برنامه تحول در صنعت بيمه» در سالن همايش هاي صدا و سيما برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشكده بيمه در اين همايش با توجه به شناسايي چالش هاي پيش روي صنعت بيمه و ضرورت تحول در اين صنعت و با محور قرار دادن فرمان ده ماده اي رئيس جمهور راهكارهاي عملياتي كردن برنامه تحول در صنعت بيمه به عنوان موضوع اصلي همايش و محور مقاله هاي ارائه شده در نظر گرفته شد و از مجموع مقالات واصله به دبيرخانه همايش 24 مقاله ارائه و ابعاد مختلف چگونگي تحول در صنعت بيمه مورد واكاوي قرار گرفت.

كتاب مجموعه مقالات پانزدهمين همايش ملي و دومين همايش بين المللي بيمه و توسعه درسه بخش سخنراني ها ، مقاله هاي ارائه‌شده در سمينار(جلد اول) و مقالات قابل چاپ در سمينار(جلد دوم) تنظيم شده است.

عناوين جلد اول كتاب مجموعه مقالات:

پيشگفتار

اعضاي هيئت علمي پانزدهمين همايش ملي بيمه و توسعه

هیئت داوران همایش

برنامه پانزدهمين همايش ملی و دومین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه

بخش اول: سخنراني‌ها

سخنراني آقاي دكتر فرشباف ماهریان، (رئيس كل بيمه مركزي جمهوری اسلامی ايران)

سخنراني دكتر سيد حميد پورمحمدي، معاون امور بانكي و بيمه وزارت امور اقتصاد و دارايي

بخش دوم: مقالات   

مقالات ارائه‌شده در سمينار  

 تدوين برنامه استراتژيك بيمه مركزي جمهوری اسلامی ایران (دكتر جواد فرشباف ماهريان)

موانع الزامات عملياتي نصب و استقرار سيستم‌هاي مبتني بر فناوري اطلاعات در سايت‌هاي ستادي، نظارتي، توليدي و توزيعي صنعت بيمه كشور و پروژه‌هاي مورد نياز در اين زمينه (دكتر فرامرز فتح‌نژاد)

بيمه اتكايي اجباري: چالش‌ها و راهكارها (پرويز خسروشاهي)

نقش مدیریت استراتژیک توسعه منابع انسانی: مدیران منابع انسانی و ارائه رويكرد مراكز ارزيابي در توسعه استعدادها (A.S) در طرح تحول صنعت بيمه ايران (به همراه ارائه دو مورد كاوي توسعه منابع انساني در شركت‌هاي بين‌المللي بيمه) (دكتر علي محمد گودرزي

نقش بيمه مركزي جمهوری اسلامی ايران در فراسوي تصدي به حاكميت (مسعود حجاريان كاشاني)

عوامل مؤثر بر رفتار مشتريان در خريد الكترونيكي بيمه‌نامه‌هاي شركت بيمه پارسيان (ابوالقاسم ابراهيمي- امين روداني)

كفايت گزارشگري مالي لازمه تحول در صنعت بيمه (همراه با بررسي تطبيقي استاندارد 28) (منصور علي رحيمي باغ ابريشمي)

تعامل صنعت بيمه با بازار پول (دكتر علي حسن‌زاده- مهدي كاظم‌نژاد)

آينده‌نگري تحولات صنعت بيمه كشور در چشم‌انداز تحولات فناوري‌هاي اطلاعات تا سال 2020 (كريم عابدي- شهريار عيوض‌زاده)

چالش‌هاي اساسي رودرروي اجراي برنامه تحول در صنعت بيمه كشور (محمد ابراهيم امين- سحر كمالخاني)

اصلاحات لازم در قوانين و مقررات به‌منظور فراهم‌كردن زمينه‌هاي حقوقي اجراي سياست‌ها، طرح‌ها و پروژه‌هاي تحول در صنعت بيمه كشور (عذرا دادرس جوان)

زمينه‌هاي تعامل بيمه‌گران به منظور خودگرداني و ارتقاي جايگاه صنعت بيمه در اقتصاد كشور (سيد محمد آسوده)

بررسي مزيت نسبي توسعه صنعت بيمه؛ تحليل كلان استاني (دكتر ابراهيم كاردگر- ژاله رسولي)

اندازه‌گيري شكاف داخلي هفت كيفيت خدمات و اولويت‌بندي ابعاد كيفيت خدمات داخلي در صنعت بيمه (مورد مطالعه: شركت بيمه ايران در استان اصفهان) (زهرا ابوالحسني)

معرفي پوشش‌هاي جديد بيمه‌اي خرد و كلان به صنعت بيمه كشور (دكتر سعيد صحت- پژمان زندي)

ارزيابي طرح تحول صنعت بيمه در ايران (دكتر نادر مظلومي- نوشين لاليان‌پور- ساره ايزدپناهي)‌

الزامات جديد پوشش ريسك در صنعت برق با تأكيد بر فضاي پس از تجديد ساختار (دكتر علي عسگري- سعيد شوال‌پور- فرهاد حسين‌پور داش آتان)

شناسايي عوامل مؤثر بر ريسك افراد و محاسبه احتمال تصادف مشتريان بيش از يك سال بيمه بدنه اتومبيل پارسيان با استفاده از رگرسيون لجستيك (نسترن اكبري)‌

فرآيندهاي مناسب جذب نيرو و نقش فزاينده آموزش‌هاي آكادميك و حرفه‌‌اي در صنعت بيمه ايران (دكتر علي امامي ميبدي)

شركت‌هاي بيمه و بازار پول و سرمايه (معصوم ضميري- دكتر مجيد قاسمي)

تأملاتي راهبردي بر طرح پيشنهادي تحول صنعت بيمه كشور با تأكيد بر چالش‌هاي پيش‌رو و راهكارهاي اجرايي (حسين كريم‌خان‌زند)

 

جلد دوم كتاب مجموعه مقالات پانزدهمين همايش ملي و دومين همايش بين المللي بيمه و توسعه كه به مقالات قابل چاپ در سمينار اختصاص يافته، در مرحله تدوين نهايي است و به زودي منتشر خواهد شد

عناوين جلد دوم كتاب مجموعه مقالات:

پيشگفتار

اعضاء  هيئت علمي پانزدهمين همايش ملي بيمه و توسعه

برنامه پانزدهمين همايش بيمه و توسعه آذرماه 1387

مقالات قابل چاپ در سمينار 

 الگوی تدوین راهبرد تحقیقاتی پژوهشکده بیمه در جهت عملیاتی‌کردن برنامه تحول در صنعت بیمه (دکتر محمد مهدی عسگری- یعقوب رشنوادی)

 ارزیابی طرح تحول صنعت برنامه‌ریزی زیرساختار فناوری اطلاعات، پیش‌نیاز تحول در صنعت بیمه (دکتر علیرضا حسن‌زاده)

استراتژی مدیریت شهرت در صنعت بیمه، مطالعه موردی: شرکت بیمه نوین (سعید حسینی‌پور- مهدی خادمی گراشی)

شبکه رایانه‌ای موقت خودروها و صنعت بیمه خودرو (Vantet in Car Insurance) (هادی نوبری- محمدعلی جبرئیل جمالی- بهمن عزمی- علی‌پورعبداله)‌

بررسی ویژگی‌های نظارت مؤثر و نهاد ناظر در صنعت بیمه (نیکو دولتی- مهدی قندهاری)

نقش بیمه مرکزی ایران در جلوگیری از انحصار و گسترش رقابت در بازار بیمه پس از اجرای قانون سیاست‌های اصل 44 (حسن‌رضا عباسیان‌فر- بهروز بستگانی- منصور تفنگدار)

پیامدهای طرح تحول در صنعت بیمه ایران و راهکارهای بهبود فرآیند تغییر (دکتر مهدی ریاحی‌فر- علی جباری- دکتر سیدولی طباطبایی)

بررسی عوامل مؤثر بر بهره‌وری در شرکت‌های بیمه به عنوان عاملی برای بهبود ضریب نفوذ بیمه‌ای (با توجه به نقش آن در طرح تحول بیمه‌ای) (فرزان خامسیان- احسان جلالی لواسانی- مژگان کاشانی)

رابطه بین مدیریت ذی‌نفعان با عملکرد شرکت‌های بیمه با استفاده از رویکرد مدیریت استراتژیک (محرم رزمجوئی- لطیف آقازاده)

مدیریت ارتباط الکترونیکی با بیمه‌گذار راه مطمئن نیل به تحول در بیمه (محبوبه مفروضی شاهرودی)

اصلاح ساختار سازمانی شرکت‌های بیمه در ایران پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO) (مهدی زمانی)

سیستم‌های الکترونیکی، تنوع خدمات بیمه‌ای و تحول صنعت بیمه (حمیدرضا شماخی)

بررسی ابعاد حاصل از به‌کارگیری فناوری اطلاعات در صنعت بیمه در راستای عملیاتی کردن طرح تحول بیمه‌ای (احسان جلالی لواسانی- رضا شکرگزار)

ارزیابی وضعیت موجود بیمه‌های اتکایی در صنعت بیمه کشور (چشم‌انداز عملیاتی‌کردن برنامه تحول صنعت بیمه) (هرمز خاکزاد)

افزایش سهم بازار داخل راهبرد محوری در حوزه اتکایی با تأکید بر صنعت نفت، گاز و پتروشیمی (لاله شاکری- ایلناز صفایی)‌

نقش سرمایه‌های معنوی در صنعت بیمه ایران (دکتر مریم فدایی- پروین صادقي)

 

با تشکر از روابط عمومی پژوهشکده بیمه

 

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه یکم مرداد ۱۳۸۸ توسط فرهنگ بیمه

 

كتاب بيمه اموال و مسووليت تاليف آيت كريمي چاپ و منتشر شد.

كتاب بيمه اموال و مسووليت تاليف آيت كريمي چاپ و منتشر شد.

 

 

مطالب كتاب يادشده در دوازده فصل كليات، بيمه اتكايي، اتومبيل، مهندسي، هواپيما،‌ مسووليت، آتش‌سوزي و شرايط قرارداد بيمه آتش‌سوزي، خطرات فاجعه‌آميز، حريق و اقدامات ايمني، زيان مالي و عدم‌النفع جمع‌آوري شده است. مولف در مطلبي تحت عنوان سخني با خوانندگان آورده است: بحث فرهنگ بيمه، زينت‌بخش اغلب سخنراني‌ها است، ولي در عمل كمتر قدمي برداشته شده است.نگاهي به آمار و ضريب بيمه در جهان و مقايسه آن با كشور ايران، نشان مي‌دهد كه كشورمان بازار بالقوه عظيمي براي توسعه صنعت بيمه در همه رشته‌ها است كه با بسترسازي فرهنگ بيمه و همزمان با آن، عرضه محصولات متنوع بيمه‌اي متناسب با دهك‌هاي مختلف درآمدي، مي‌توان سطح رفاه جامعه را افزايش داد. متوسط ضريب نفوذ بيمه‌اي در جهان 7درصد است، اين ضريب در انگليس 15درصد، ژاپن و سوئيس 20درصد و در ايران كمتر از 5/1درصد است.يادمان باشد بيمه خدمتگزار مردم و اقتصاد است و بايد بستر لازم را براي انواع فعاليت‌هاي اقتصادي فراهم كرد. در ميان انواع رشته‌هاي بيمه‌اي، بيمه مسووليت يكي از گسترده‌ترين و متنوع‌ترين آنها است كه در اين كتاب بيمه اموال و مسووليت به تفصيل بحث شده است.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ توسط فرهنگ بیمه

پيك‌بيمه شماره 285

 

 پيك‌بيمه شماره 285

 

پيك‌بيمه شماره 285

فروردين 1388

جهت مطالعه متن کامل پیک بیمه کلیک کنید.

 

 

 

نوشته شده در تاريخ شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ توسط فرهنگ بیمه

برای مطالعه متن کامل ااینجا را کلیک فرمائید.

عنوان مطالب این شماره عبارتند از:

 

 پیک بیمه شماره 284 منتشر شد

 

 

 

 

 

 

 

 

تغيير نام بيمه مركزي ايران به بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران

پيام رئيس كل بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران به همكاران و دست اندركاران صنعت بيمه در آستانه سال نو

معاون اداري و مالي بيمه مركزي عضو كميته تعيين حقوق بازنشستگان شد

كارمند نمونه بيمه از رئيس كل بيمه مركزي لوح تقدير گرفت

پيام نوروزي وزير امور اقتصادي و دارايي

تقدير از رئيس كل بيمه مركزي ايران در جشنواره كارآفرينان برتر و امدادگران پرتلاش

همايش «نقش روابط عمومي در تحول صنعت بيمه» برگزار شد

نتايج رتبه‌بندي شركت‌هاي بيمه اعلام شد

پرداخت 8 درصد حق بيمه اضافي لغو شد

آيين نامه ذخاير فني موسسات بيمه ابلاغ شد

با خوب راندن تلفات و صدمات حوادث رانندگي را كنتزل كنيم

ايجاد كنندگان  تصادفات ساختگي به قصد كلاهبرداري از بيمه دستگير شدند

خدمات نوروزي شركت‌هاي بيمه 

در بازديد رئيس كل بيمه مركزي اعلام شد: شركت بيمه دي بانك تاسيس مي‌كند

رئيس كل بيمه مركزي درمراسم بيمه دانا: كارگزاران مسئول گسترش بازار بيمه‌اند 

رئيس کل بيمه مرکزي جمهوري اسلامي ايران در جمع مديران سال آينده سال ساختن مجدد است

عملكرد صندوق تامين خسارت‌هاي بدني در سال 1387

قدرداني ستاد مركزي دهه فجر از بيمه مركزي

30‌ درصد حق بيمه کيفيت ساختمان پرداخت مي‌شود 

نتايج مسابقات ورزشي صنعت بيمه اعلام شدنفرات اول تا سوم جايزه گرفتند

براساس مصوبه مجلس؛ تمامي مشترکين گاز در برابر حوادث بيمه مي‌شوند

كتاب‌هاي جديد بيمه اي عرضه شده در كتابفروشي بيمه مركزي

نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۸ توسط فرهنگ بیمه

بیمه مرکزی ایران با هدف گسترش فرهنگ بيمه‌اي در كشور، "سرود بيمه" را تهيه و تدوين كرده است.

این سرود با شعري از دكتر افشين يداللهي، به آهنگسازي فردين خلعتبري و با صداي عليرضا قرباني تحت عنوان "من یار تو هستم" توسط روابط عمومی بیمه مرکزی ایران منتشر گردیده است.

 

                          سرود بیمه

 

جهت دريافت فايل صوتي سرود بیمه كليك نماييد.

 

جهت دريافت فايل تصویری سرود بیمه كليك نماييد.

 

 

  سرود بيمه

نترس از سفرها كه يار تو هستم

نترس از خطرها كنار تو هستم

نترس از زمانه كه بي اعتبار است

كه هر لحظه من اعتبار تو هستم

كنار تو هستم كه يار تو هستم

كه بيش از خودت بي‌قرار تو هستم

چه با هم چه تنها چه حالا چه فردا

چه در آسمان و چه خاك و چه دريا

اگر سبز و شادي اگر زرد و غمگين

اگر گرم و سرشار اگر سرد و مسكين

كنار تو هستم كه يار تو هستم

كه بيش از خودت بي‌قرار تو هستم

در آتش ببيني اگر خانه‌ات را

برد آب اگر كوي و كاشانه‌ات را

بسوزي اگر سود و سرمايه‌ات را

بگيرد اگر آسمان سايه‌ات را

كنار تو هستم كه يار تو هستم

كه بيش از خودت بي‌قرار تو هستم

چه در عهد بستن چه وقت گسستن

چه در اقتدار و چه وقت شكستن

اگر هر چه ديدي و هر چه شنيدي

هر آنجا كه ماندي به هر جا رسيدي

كنار تو هستم كه يار تو هستم

كه بيش از خودت بي‌قرار تو هستم

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۷ توسط فرهنگ بیمه

كتاب بيمه‌هاي مهندسي ترجمه و تلخيص آقايان هادي و كسري دستباز منتشر شد.

كتاب بيمه‌هاي مهندسي ترجمه و تلخيص آقايان هادي و كسري دستباز منتشر شد.

اين كتاب داراي يازده فصل اصول و شيوه‌هاي مديريت ريسك، بيمه‌هاي تمام خطر پيمانكاران، تمام خطر نصب، جامع پروژه‌ها، شكست ماشين‌آلات، تجهيزات الكترونيكي، تاخير در اجرا و راه‌اندازي پروژه، جامع ماشين‌آلات، سازه‌هاي تكميل شده، توقف و وقفه در كار و حوادث محتمل است. هادي دستباز در پيش‌گفتار آورده است: اصولا پوشش بيمه‌اي، اموال و دارايي‌هاي بيمه شده را در برابر خطرهاي ناشي از حوادث طبيعي و خطاهاي انساني تحت پوشش قرار مي‌دهد و با انتقال ريسك و خطر به بيمه‌گر، در صورت بروز حوادث زيان‌بار، بيمه‌گر خسارت و غرامت وارده را جبران مي‌كند. اصولا ريسك و خطر از بدو پيدايش انسان با او همراه بوده و هميشه زندگي، زيستگاه و صنايع كشاورزي و صنعتي او را در معرض خسارت‌هاي جدي قرار مي‌داده كه در بسياري از موارد جبران آن از توان مالي و اقتصادي او خارج بوده است.
او همچنين آورده است: سال‌ها بود كه تصميم داشتم كتابي آموزشي به سبك و سياق شيوه تدريس كشورهاي پيشرو در اين صنعت و به صورت خلاصه تدوين يا ترجمه كنم كه كار فراگيري آسان‌تر باشد و جويندگان علم و دانش مجبور نباشند براي يافتن ريسك و خطرهاي تحت پوشش، استثناها يا شيوه بررسي خسارت در لابه‌لاي متون به جست‌وجو بپردازند و آنها را تلخيص كنند.
اميدوارم اين كتاب كه به‌طور خلاصه كليه پوشش‌هاي رايج در رشته بيمه‌هاي مهندسي را در برگرفته است براي دانشجويان، نمايندگان، بيمه‌گذاران و كارگزاران بيمه مفيد باشد و بخشي از وظيفه انتقال دانش را به نسل جوان دگرانديشي كه بايد از منش و روش دولتي بودن، دولتي انديشيدن و دولتي عمل كردن دوري گزينند، انجام دهد.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم آذر ۱۳۸۷ توسط فرهنگ بیمه

 

فصلنامه آسيا

 

شماره جديد (44 و 45) فصلنامه تخصصي آسيا در 88 صفحه به چاپ رسيد.

به گزارش روابط عمومي بيمه آسيا، سرمقاله و بخش ميزگرد اين شماره از فصلنامه آسيا به بررسي جايگاه و اهميت بيمه‌هاي عمر به ويژه بيمه‌هاي عمر و پس‌انداز در ايران و جهان پرداخته است.
در اين مطلب ضمن اشاره به پيشينه بيمه‌هاي عمر در ايران و مقايسه آن با ساير كشورهاي جهان به اهميت گسترش اين بيمه در كشور اشاره شده است.
گفت‌وگوي ويژه اين نشريه به 26 سال خدمت معصوم ضميري رييس هيات‌مديره و مديرعامل سابق بيمه آسيا در صنعت بيمه اختصاص دارد.
در اين شماره از فصلنامه مقالاتي با عناوين «بيمه الكترونيكي» و «ماهيت تجارت بيمه» و چندين گزارش از جمله «سرزمين هفتاد و دو ملت (هند)، نوزدهمين بازار بيمه جهان»، «رشد 175درصدي بيمه‌هاي مسووليت در شعبه ابهر»، «شتاب صنعت بيمه به سوي تحول»، «بيمه‌هاي عمر سايه سنگين تورم» و «بر باد رفته» درج شده است.
همچنين مقاله مديريت اين شماره از فصلنامه آسيا «سازمان‌هاي مجازي» را مورد بحث و بررسي قرار داده است.
دانستي‌هايي از قرآن كريم، آمار و اخبار بيمه ايران و جهان و اصطلاحات و مفاهيم بيمه‌اي از ديگر بخش‌هاي فصلنامه تخصصي آسيا است.

متن كامل فصلنامه تخصصي آسيا از اینجا قابل دسترسي است

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ توسط فرهنگ بیمه

 

 بيمه و برق

 

كتاب بيمه و برق كاري از پوريا نجم‌آبادي، مدير بيمه‌هاي مسووليت شركت بيمه دانا به چاپ رسيد.

اين كتاب با محور بيمه‌هاي مهندسي و مسووليت در بخش‌هاي مختلف اقتصادي به موضوع نقش بيمه در انرژي به ويژه برق پرداخته است.
نجم‌آبادي، عضو شوراي فني بيمه دانا و گردآورنده كتاب بيمه و برق در پيش‌گفتار آورده است: تنوع رشته‌هاي دانشگاهي و تخصصي شدن آنها موجب شد تا اطلاعات جانبي دانشجويان از علوم و فنون ديگر محدود به علوم و فنون وابسته به رشته تحصيلي آنها باشد، در نتيجه يك كارشناس بيمه چنانچه بخواهد در بخش بيمه‌هاي مهندسي مشغول به كار شود، هر چند كه ناچار است در برخي مواقع در معيت كارشناسان مجرب و متخصص كه از خارج از شركت براي ارزيابي و تعيين خسارت دعوت مي‌شوند باشد، اما با توجه به تنوع رشته‌هاي مهندسي با انبوهي از عبارات و اصطلاحات تخصصي خاص و فني روبه‌رو مي‌شود كه به ناچار آشنايي و يادگيري آنها را به گذشت زمان و تجربه كاري خويش واگذار مي‌نمايد.
مطالبي كه در اين مجموعه ارائه مي‌شود، حاصل تلاش و گردآوري منابع مختلف در زمينه بيمه و برق است كه در زمينه ارائه انواع پوشش‌هاي بيمه‌اي به ويژه بيمه‌هاي مهندسي و تنوع آنها در نيروگاه‌ها، پست‌هاي برق، سدها و تونل‌هاي انحراف آب و ... به زبان ساده آورده شده است و اميد مي‌رود سودمند واقع شود

 

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ توسط فرهنگ بیمه

 

 

 

 

 

«فرهنگ اصطلاحات بيمه در قوانين و مقررات بيمه‌اي ايران» منتشر شد.

گردآورندگان اين اصطلاحات علي اعظم محمدبيگي، مريم بيدارنيا و زهرا ابك، كارشناسان بيمه مركزي ايران در آغاز كتاب درباره نحوه استفاده از فرهنگ اصطلاحات بيمه اين توضيحات را داده‌اند. در اين كتاب حدود 500 اصطلاح بيمه‌اي به كار رفته در قوانين و مقررات بيمه‌اي ايران شامل مصوبات مجلس شورا، هيات وزيران و شوراي‌عالي بيمه شناسايي و گردآوري شده است. اين اصطلاحات در چهار بخش مجزا با عنوان فرهنگ اصطلاحات بيمه (فارسي – انگليسي)، فرهنگ اصطلاحات بيمه‌اي مترادف، فرهنگ توصيفي اصطلاحات بيمه و فرهنگ اصطلاحات بيمه (انگليسي – فارسي) ارائه شده است.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۷ توسط فرهنگ بیمه

 

پس از ”دانستنيهاي عمومي بيمه “ و ”دانستنيهاي بيمه اتومبيل“، جلد سوم از ”مجموعه دانستنيهاي  بيمه“ با عنوان ”دانستنيهاي بيمه حوادث“ منتشر شد. نويسندگان اين كتاب، علي اعظم محمدبيگي، پژوهشگر در پژوهشكده بيمه مركزي ايران و مفيد اميني، كارشناس يكي از شركتهاي بيمه، با هدف آگاه سازي خانواده‌ها و بيمه‌گذاران تجاري و غير تجاري از مفاد شرايط انواع بيمه حوادث، شامل بيمه حوادث اجباري، اختياري‌، انفرادي، خانواده و گروهي، بيش از 60 اصطلاح خاص اين بيمه‌ها را براي خواننده توضيح داده‌اند. اين كتاب علاوه بر شرح اصطلاحات مذكور، يك نمونه از مدارك مربوط به بيمه حوادث اختياري مانند فرم پيشنهاد بيمه حوادث انفرادي، بيمه‌نامه حوادث انفرادي و فرم تعيين ذينفع را دربردارد.

در قسمت ديگري از كتاب ”دانستنيهاي بيمه حوادث“، بيمه گذاران و بيمه شدگان علاقه مند به آگاهي از عوامل موثر در محاسبه حق بيمه و خسارت قابل پرداخت، جداول متنوعي مانند طبقات شغلي در بيمه حوادث، نرخ حق بيمه غرامت فوت، نقص عضو، روزانه عمومي و روزانه بستري شدن در بيمارستان و جدول انواع نقص عضو و غرامت قابل پرداخت را در پيش روي خود خواهند ديد. يكي از ويژگيهاي اين كتاب اين است كه در قسمت انتهايي آن، نمايه‌هاي اصطلاحات، نام‌ها و قوانين و مقررات، دسترسي خواننده به موضوعات مورد نظر در كتاب را آسان مي‌كند. شايان ذكر است كه ”مجموعه دانستنيهاي بيمه“ با انتشار چهار مجلد ديگر‌، شامل ”دانستنيهاي بيمه مسئوليت “، ”دانستنيهاي بيمه درمان“، ”دانستنيهاي بيمه آتش سوزي“ و ”دانستنيهاي بيمه زندگي“ تكميل خواهد شد.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه چهارم بهمن ۱۳۸۶ توسط فرهنگ بیمه

 

ويژه‌نامه طرح تحول در صنعت بيمه

 

 

 

اولين شماره ويژه‌نامه طرح تحول صنعت بيمه منتشر شد.
ويژه‌نامه تخصصي صنعت بيمه زيرنظر معاونت امور بانكي، بيمه و شركت‌هاي دولتي با مسووليت مديركل دفتر امور بانكي و بيمه اين وزارتخانه، توسط روابط عمومي بيمه ايران تهيه و به چاپ رسيد.

ويژه‌نامه طرح تحول صنعت بيمه با حكم 10ماده‌اي رييس‌جمهور آغاز و با 2محور كلي همايش‌هاي مديريت بر چالش‌ها و بيمه و اقتصاد ملي تهيه شده است. در اين شماره مي‌توانيد مطالبي چون: فرآيند تحول صنعت بيمه و جلسه هم‌انديشي استادان دانشگاهي را به همراه عكس‌هاي همايش، پانل‌ها و جلسات كارگروه‌ها بخوانيد.
حميد پورمحمدي، معاون وزير اقتصاد، در سرمقاله ويژه‌نامه مذكور گفته است: صنعت بيمه يكي از مهم‌ترين اركان توسعه اقتصادي كشورها است، در كشورهايي كه در آن تنوع ريسك‌ها زياد باشد، بيمه به عنوان ابزاري مناسب براي مديريت خطرها بنگاه‌ها و فعالان اقتصادي شناخته مي‌شود.
در مقطع فعلي با تعيين اهداف سند چشم‌انداز 20ساله و ابلاغ سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي، نقش و جايگاه نهادهاي مالي و به خصوص صنعت بيمه بيش از گذشته نمايان مي‌شود. بر همين اساس و با هدف توسعه اين صنعت براي تحقق اهداف خطير اقتصادي ناگزير بايد چالش‌هاي مرتبط با آنها را شناخت و به نحو مناسبي چالش‌ها را مديريت كرد.

 

نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۶ توسط فرهنگ بیمه

 

 چتر

 

 

اولين ماهنامه خبري- تحليلي چتر، نشريه داخلي شركت بيمه پارسيان منتشر شد.

اين ماهنامه كاري از روابط عمومي بيمه پارسيان است كه مطالب آن پيرامون مسائل بيمه‌اي و تاثيرات آن در روابط اجتماعي مي‌باشد.
در سر مقاله اولين شماره از ماهنامه چتر به عنوان اولين رسانه نوشتاري بيمه پارسيان به عنوان ابزاري براي برقراري و بسط شبكه ارتباطي و اطلاع‌رساني مطلوب و آموزش كاركنان در سطح شركت بيمه پارسيان نام برده شده است.
در اين شماره مي‌توانيد مطالبي چون شناسايي نقاط حادثه‌خيز كشور، بيمه بدنه و عوامل توسعه نيافتگي آن، ماهيت اطلاعات و به كارگيري از آن، معادل‌‌سازي عبارات بيمه‌اي به زبان فارسي، بيمه عمر و مزاياي آن و واحد پرداخت خسارت اين شركت در اروميه و... را بخوانيد.

 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۶ توسط فرهنگ بیمه

 

نظرگاه بيمه

 

 

 

به گزارش روابط عمومي بيمه ايران،فصلنامه تخصصي نظرگاه بيمه كه تا قبل از اين با عنوان ويژه نامه تخصصي پيام بيمه ايران در سيزده شماره پياپي منتشر شده بود، از اين پس با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي كه در تابستان 1386 دريافت شد، با نام نظرگاه بيمه منتشر مي شود.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۶ توسط فرهنگ بیمه

  

آخرين شماره پيك بيمه حاوي مطالبي به شرح ذيل منتشر شده است. جهت مطالعه بر روي عناوين زير كليك فرمائيد.

 

 پيك بيمه شماره 264

 

 

 

 

 

             آخرين شماره ماهنامه Roundup

 جهت مطالعه آخرين شماره ماهنامه Roundup به ادامه مطلب مراجعه فرمائيد.

 

 

 

 

با سلام

دريافت حق بيمه شخص ثالث بر مبناي سال 1385

دكتر دهقاني مسئول كميته توسعه بيمه‌هاي عمر شد

ضرورت استفاده رانندگان از بيمه اجباري شخص ثالث

نمايندگان صنعت بيمه و قوه قضاييه راهكار تدوين مي‌كنند

همايش مديريت بر چالش‌هاي فراروي صنعت بيمه

بيمه مكمل بازنشستگي و پرداخت مستمري در صنعت بيمه طراحي شد

سفرهاي استاني رئيس كل بيمه مركزي ايران از خراسان آغاز شد

هيئت وزيران تصويب كرد:دكتر طاهري معاون نظارت بيمه مركزي ايران شد

نماينده بيمه مركزي ايران در رسيدگي به امور ايثارگران معرفي شد

معاون اداري و مالي بيمه مركزي ايران به افتخار بازنشستگي نايل شد

انتصاب رئيس پژوهشكده بيمه

معرفي‌نامه رئيس جديد پژوهشكده بيمه  

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه سی ام مرداد ۱۳۸۶ توسط فرهنگ بیمه

 

 

 فصلنامه تخصصي آسيا

 

 

چهل و دومین شماره فصلنامه تخصصی آسیا منتشر شد.

گردش مالی میلیاردی و صدها هزاربیمه نامه و حجم بالای تعهدات ناشی از آنها به نحوی ضرورت وجود یک سیستم کارآمد و کارا برای نظارت بر این گونه فعالیت ها را آشکار می سازد.

در ادامه سرمقاله این شماره با عنوان نظارت مالی بر بازار بیمه یک ضرورت می خوانیم حذف نظارت تعرفه ای و جایگزینی آن با نظارت مالی به این معنی است که تعرفه به تدریج از بازار حدف و نظارت مالی که بیانگر توانایی شرکت بیمه در ایفای تعهدات خویش است جایگزین آن شود. هدف از نظارت و کنترل شرکت های بیمه در نظارت مالی، حمایت از حقوق بیمه گذاران و نیز ارائه راه حل برای برون رفت از بحران های مالی است که ممکن است گریبانگیر شرکت های بیمه شود.

موضوع نظارت بر صنعت بیمه با عنوان نظارت با تغییرات صنعت بیمه همراه نیست محور اصلی میزگرد شماره جدید فصلنامه آسیاست که با حضور صاحب نظران صنعت بیمه کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

نگاهی به شیوه های نظارت بر بازار بیمه ایران، بیمه های اتکایی و مشکلات فراروی، کارآفرینی دربیمه، افزایش و بهره وری و بهبود عملکرد در شرکت های بیمه با تاکید بر بازار لندن و مهندسی مجدد و متدولوژی تغییر سازمان، عناوین مقالات ارائه شده و گزارش های تحولات و چالش های صنعت بیمه( گفت و گو با دکتر پورمحمدی معاون امور بانکی بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصاد و دارایی) ایران کوچک، بازار بزرگ، ژاپن دومین بازار بیمه جهان، روند حضور بیمه آسیا رد بازار سرمایه و آتش طمع از دیگر بخش های فصلنامه جدید آسیاست.

 

 

جهت مطالعه متن كامل فصلنامه بر روي ادامه مطلب كليك فرمائيد ...

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دهم مرداد ۱۳۸۶ توسط فرهنگ بیمه

 

 

 يمه مسئوليت - علي اكبر ريسه

 

 

بيمه مسووليت منتشر شد

دومين جلد كتاب بيمه مسووليت منتشر شد. كتاب بيمه مسووليت تاليف آلن پاول است كه با ترجمه علي اكبر ريسه به چاپ رسيده است. كتاب فوق در 5 فصل، پوشش‌هاي بيمه‌اي مسووليت كارفرمايان، پوشش‌هاي بيمه‌اي، اصول و طريقه ارزيابي و صدور بيمه‌نامه مسووليت- كليات، ارزيابي صدور بيمه‌نامه مسووليت- كاربردي و كنترل و بهبود ريسك- ارزيابي خسارات و ذخاير خسارات- بيمه اتكايي تدوين شده است. علي اكبر ريسه مترجم كتاب بيمه مسووليت در مقدمه آن گفته است كتاب مزبور در سال 1992 نوشته شده و اصلاحات و تغييرات بعدي آن تا سپتامبر سال 1996 در اين ترجمه آورده شده است. او افزوده است: نظر به اينكه محاسبه خسارت مدني در كشور بريتانيا پيچيده است به همين سبب دو دعوي حقوقي را در پايان فصل 5 به عنوان ضميمه از يكي ديگر از كتاب‌هاي بيمه مسووليت از انتشارات سال 2000 همان موسسه به عنوان case Study اضافه شده تا موضوع قدري روشن و اهميت آن لمس شود.

 

 

 

 

 

 

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۶ توسط فرهنگ بیمه